Alan Adı Tescili ve Yönetimi
Alan Adı Tescili ve Yönetimi
 

Alan Adı Tescili


Web Tasarımı diyince akla ilk gelen bileşenlerden biri Alan Adı ( Domain ) dir. Alan adları .com, .net, .org, com.tr vb... uzantılara sahip olabilirler. Alan adları arasındaki bu uzantı farklılıkları sadece alan adlarını sınıflandırmak amacıyla yapılmıştır. .com alan adı ve .com.tr alan adı arasındaki .tr farkı Bir tanesinin Türkiye'ye özgü oldugunu belirtmek amaçlıdır. .gov alan adı görüntülendiğinde ise bu web sitesinin bir kamu kurumuna ait olduğu anlaşılır. Bu farklılılar sayesinde alan adı görüldüğünde ülkesi yada içeriği hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Doğru alan adı seçimi çok önemli bir noktadır. Doğru alan adı mümkün olduğunca kısa fakat web tasarımı hakkında da en fazla bilgiyi verecek şekilde tercih edilmelidir. Alan adı tercihi arama motorlarındalistelenmek içinde önemli bir kriterdir.

Web siteniz adına alan adı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca size ait olması gerekirken bir başkası tarafından kullanılan alan adınızın geri alınması için destek, danışmanlık sağlıyoruz.
 
Alan adınız ve işiniz ideal olarak aynı olmalıdır. Hali hazırda bir işiniz var ve firma adınız en iyi alan adı değilse bu durumda firma adına bir web sitesi alıp slogan veya markanıza özgü bir alan adı daha almanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede yeni müşteriler ve var olan müşteriler sitenizi rahatlıkla bulabileceklerdir.
 
Jenerik alan adları arama motorları tarafından çok iyi listelendiklerinden “arama motoru dostu” olarak tanımlanır. Web Sitenize ziyaretçi çekmek için doğru bir metottur. Örneğin ABC Çerçeve Ltd. Şti. firması “cerceve.com“ alan adını alması web sitesine arama motorları üzerinden web sitenize daha çok ziyaretçi sağlayacaktır.
 
Alan adınızın arasında boşluk karakteri varsa “-“ işaretiyle tamamlanmış alternatiflerini de kayıt ettirmeniz size ileride bu alan adlarını alabilecek firmalara karşı üstünlük sağlayacaktır. Web sitenize daha fazla ziyaretçi gelecektir.
 
Eğer alan seçim yaptığınız alan adına ilişkin kısa bir alternatif varsa bunu tercih edin. Kısa alan adları hafıza da daha kolay kalmaktadır. Bu sayede insanlar sitenize daha çok girebilirler. Olası yazım hatalarından dolayı sitenize giremeyen insanların sayısını da azaltmış olursunuz.
 
Dünyada alan adı otoritesi ICANN kuruluşudur.Tüm uzantılı alan adlarına ait işleyiş kural ve prosedürler ICANN tarafından belirlenmekte ve tüm registrar firmalar bu kural ve prosedürlere göre alan adı tescil işlemlerini gerçekleştirmektedir.
 
Alan adı uyuşmazlıkları konusunda da çözümler sunan firmamız, alan adınızın haksız bir kullanıma maruz kalması durumunda gereken başvuruları yaparak, haksız kullanımın engellenmesini sağlamaktadır. Size ait olması gereken alan adınızın geri alınması konusunda satış danışmanlarımızla görüşerek alan adınızın geri alınması konusunda bir çalışma başlatabiliriz. Bu konuda sizin adınıza Uluslar arası düzeyde bir panel açılması sağlanarak gereken tüm yazışmalar takip edilecektir.
 
Yukarı Çıkın