Teklif Al
Hangi Projelerde Çalışalım?
  • Formu Gönderikten Sonra
  • 1

    Gelen bilgiler ışığında sizinle iletişime geçiyoruz.

  • 2

    Proje zamanı ve maliyet tahmininde bulunuyoruz.

  • 3

    Projenizi netleştirmek için sizinle toplantı yapıyoruz.

MTHS Hizmeti
Mths Hizmeti İle Yasal Zorunluluğunuzu Yerine Getirin

Mths Hizmeti

MTHS, MTHS Hizmeti yada Bilgi Toplumu Hizmetleri adı ile anılan hizmet; Yeni Ticaret Kanunu kapsamında denetime tabi sermaye sirketlerinin web sitesi üzerinde "Bilgi Toplumu Hizmetleri " yayınlamaları gereken bir takım bilgi ve belgeler kanun kapsamında belirlenen formatlarda yayınlanması için web sitesinde özgülenmiş olan alanı ifade etmektedir. 2013 yılında yürürlüğe giren MTHS Hizmeti kullanımı Bağımsız denetime tabi sermaye şirketleri için kullanılması yönetmeliklerde zorunlu kılınmış bir hizmettir. MTHS Hizmeti kesinlikle Web Tasarım firması ile yapılabilen bir hizmet olmayıp, web tasarım firmasının sadece şekil olarak benzeteceği hizmet yok hükmündedir. 

Bu konuda Merkezi Veri Tabanı Hizmet Saglayıcı ( MTHS ) hizmeti için yetkili olan firmalardan diğer bir ifade ile MTHS Onaylı Firmalar aracılığı ile MTHS hizmeti satın alınması gerekmektedir. MTHS’ler faaliyetlerini bakanlıkca verilmis izne baglı olarak yürütürler. Denetime tabi sermaye sirketleri, MTHS konusunda bakanlık tarafından yetkilendirilmis Merkezi Veri Tabanı Hizmet Saglayıcılardan ( MTHS Sağlayıcı ) bu hizmeti alabilir yada dogrudan kendi bünyelerinde gereken şartları sağlayarak MTHS Hizmetini gerçeklestirebilirler. Bu konuda öncelikle Bilgi Güvenligi Sertifikasına sahip olan kuruluslar teknik denetimden geçerek Bakanlıktan MTHS faaliyet izin belgesi almıs olmalıdır.

Bilindigi gibi yeni Ticaret Kanunu kapsamında denetime baglı sermaye sirketlerinin bir web sitesi oluşturması ve bu sitede şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayınlanması için özgülenmesi gerekmektedir. MTHS konusunda 2 adet MTHS yönetmelik yayınlanmış olup MTHS yönetmeliği içeriklerine MTHS Yönetmelikleri ne Resmi MTHS web sitemizden ulaşabilirsiniz.

MTHS Hizmeti kapsamında web sitenizin özgülenmiş alanında yayınlanacak içerik, yayınlanma ve yayında kalma süreleri de ilgili MTHS yönetmeliklerinde belirtilmiştir. Ayrıca web sitesinde MTHS kapsamında özgülenecek alanla ilgili işlem yapabilmek Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınacak faaliyet iznine bağlıdır.Bakanlık tarafından verilecek faaliyet izni sonrası MTHS hizmeti sağlanabilir. Web sitesine MTHS faaliyet izninde sahip olmayan bir firma tarafından sadece şekil olarak benzeyen bir bilgi toplumu hizmetleri bağlantısı eklenmesi ve eimzalı belgelerin bu alanda yayınlanıyor olması MTHS Hizmeti konusunda yok hükmündedir.

Web sitenizde ilanların yayınlanması için özgülenecek alan için 2 farklı alternatif bulunmaktadır.
1. Şirket bünyenizde kendi ekibiniz tarafından bu çalışma yapılabilir. 2. MTHS hizmeti vermeye yetkili bir firmadan bu hizmet satın alınabilir.

1. Şirket bünyesinde bu hizmetin oluşturulması seçeneği ile bu hizmetin sağlanması düşünülürse; MTHS Faaliyet izni için öncelikle Teknik Kriter Rehberi  linkinde bulunan rehberdeki şartların eksiksiz olarak sağlanması gerekmektedir. Bu testler doğru formatta e-imza atma ve doğrulama olarak özetlenebilir. E-imza testi sonrasında ise Tübitak tarafından yapılacak siber güvenlik testleri uygulanmaktadır. Bu konuda hazır olduğunuzda Tübitak tarafından yapılacak testlerin başarıyla geçilmesi durumunda teknik yeterlilik kazanılabilecektir. P4 formatında e-imza atmak ve doğrulamak için kullanacağınız e-imza API leri için sadece e-imza API maliyeti yaklaşık 5.000 USD dir. Oluşturulacak yazılım / ISO 27001 maliyetleri ise buna ilave olacaktır. Bu çalışma sonrası ise kendi MTHS yazılımınızı kullanarak MTHS Faaliyet izni alabilirsiniz.Test maliyetleri ise her geçen gün artmakla birlikte yıllık enflasyon üzerinde bir artışa sahiptir. 

2. MTHS Hizmetini faaliyet izni olan MTHS Onaylı bir firmadan satın almayı seçerseniz ( ki birçok firma ilk etapta kendi bünyesinde oluşturmayı düşünerek daha sonra bu seçeneği seçmektedir.) sadece ihtiyacınız bir e-imza olacaktır. Bu hizmetin 2013 yılındaki yıllık maliyeti sadece 1000 TL + KDV dir. .

Amacımız MTHS gibi ciddi bir hizmetin sağlanmasında müşterilerimize sorunsuz kullanıma sahip yönetmeliklere tam uyumlu MTHS hizmeti sunmaktır. Tüm kapsam ve kullanımı yönetmeliklerde tanımlanmış MTHS Hizmeti, sürekli olarak raporlamalar ile bakanlığa bildirim yapmaktadır. Önemli rapor dönemleri öncesinde müşterilerimize telefonla ulaşmaya çalışarak eksik belgeler konusunda bildirimlerde bulunuyoruz.

MTHS Hizmeti veren firmalar arasında yapılacak seçimde çok büyük önem taşımaktadır. Yukarıda da açıklamaya çalıştığımız gibi MTHS kanunen bağımsız denetime tabi sermaye şirketleri için bir zorunluluktur. MTHS Yazılımı için ciddi bir zaman, emek, tecrübe ve bir bütçe gerekmektedir. MTHS Hizmeti kullanımı sırasında birçok firma MTHS kullanım desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Böylesine büyük bir öneme sahip bir yazılım için mutlaka ihtiyaç durumunda destek alabileceğiniz, fiyat ve hizmet kalitesi konusunda istikrarlı kuralları olan bir MTHS Hizmeti veren firma ile çalışılması yerinde olacaktır.

Aksi halde belki MTHS Hizmeti için ucuz denebilecek bir rakama sahip olacaksınız ancak, MTHS hizmeti kullanımı sırasında sürekli süpriz faturalar, ilgisiz bir anlayış yada yetersiz destek gibi konularda sıkıntı yaşayabileceksiniz. Bir hizmetin belirli bir piyasa fiyatı varken bunun yarısına, 1/3 üna hatta 1/4 üne aynı olduğu sadece iddia edilen bir hizmeti alıp ayını kaliyeti beklemek ne kadar doğru olacaktır.

MTHS Hizmeti konusunda Sürekli arayan bıktıran değil, ARANILAN MTHS Hizmeti için TTR MTHS hizmetine bekleriz.

TTR Bilişim Teklif AL Teklif İsteyin
Whatsapp'dan Sor 1